Wydział Lekarski

Nowatorskie zabiegi przeprowadzone przez Szpital na Klinach

18.07.2019

Przełom w medycynie szansą na zdrowie tysięcy pacjentek w Polsce

Dzięki nowym technologiom osoby, które przewlekle cierpią, mogą uzyskać drugie życie. W krakowskim Szpitalu na Klinach przeprowadzono nowatorskie zabiegi z użyciem neuromodulatora nerwów krzyżowych.  Zabieg przeprowadzili lekarze z Kliniki Ginekologii i Uroginekologii Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Pomoc w Szpitalu na Klinach uzyskały pacjentki z zaburzeniami oddawania moczu, u których zawiodły dotychczasowe terapie. Zastosowana została nowatorska technologia neuromodulacji, która przynosi ulgę pacjentkom z chorobami neurologicznymi, a także m.in. z uszkodzeniami rdzenia kręgowego po wypadkach komunikacyjnych.

Zadaniem neuromodulacji jest przywrócenie właściwych odruchów w obrębie pęcherza moczowego przez nerwy czuciowe oraz ruchowe. W efekcie dochodzi do stymulacji, czyli pobudzenia nerwów krzyżowych, a także do ich modulacji, czyli dostosowania do fizjologii. Dzięki specjalnemu urządzeniu pacjentka może kontrolować swoją fizjologię.

Ten zaawansowany technologicznie zabieg jest nadzieją dla chorych z zaburzeniami oddawania moczu i funkcji pęcherza, wynikającymi z uszkodzeń układu nerwowego. Przynosi ulgę w cierpieniu pacjentkom z chorobami neurologicznymi, a także z uszkodzeniami rdzenia kręgowego po wypadkach komunikacyjnych - wyjaśnił dr Paweł Szymanowski – Kierownik Kliniki Ginekologii i Uroginekologii Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

Polskim lekarzom towarzyszył wybitny niemiecki specjalista dr Ralf Bentler z Kliniki w Kassel. W pierwszej fazie wprowadzono do otworów kości krzyżowej specjalne elektrody stymulujące nerwy krzyżowe. Następnie do założonej elektrody podłączono stymulator zewnętrzny, który pozwala testować różne programy i sprawdzać ich działanie na funkcję pęcherza i odbytnicy. U około 80% pacjentek dochodzi do wyraźnej poprawy. Wtedy chirurgicznie wszczepia się rozrusznik pod skórę.

Zabieg nie jest obarczony ponadstandardowym ryzykiem dla pacjenta. Kwalifikacja wymaga dokładnego badania uroginekologicznego, neurologicznego i urodynamicznego.

Szpital na Klinach – NAJBLIŻEJ PACJENTÓW

Nowoczesny szpital XXI wieku to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy NEO HOSPITAL Szpital na Klinach łączy najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym, sprzętem budując jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ale to coś więcej. Szpital na Klinach powstał z przekonania, że troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Szpital na Klinach wyznacza dziś standardy prywatnej opieki szpitalnej spełniając oczekiwania swoich Pacjentów na każdym etapie kontaktu z placówką i jej całym zespołem. Szpital tworzy ponad 100-osobowy zespół specjalistów i lekarzy, którzy stosują najlepsze kliniczne praktyki na bazie bogatych doświadczeń zbytych w polskich i zagranicznych ośrodkach. Oferuje kompleksową opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii plastycznej.

Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl

 

Kontakt

Wydział Lekarski

Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie


ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Dziekanat Kierunku Lekarskiego

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1
30-705 Kraków
budynek D, pok. D 119

mail.svgdziekanat@afmmed.edu.pl